Coca Cola'nın suyu KANSER YAPIYOR

Türkiye'de Turkuaz markasıyla satış yapan Coca Cola'nın, İngiltere'deki Dasani marka şişe suyunda standardın çok üstünde kanser riskini artıran bromat maddesi bulundu.

İçecek sektörünün dev kuruluşu Coca Cola zor günler yaşıyor. Bir süre önce Hindistan'daki kolaların içinde böcek zehiri bulunduğu iddiasıyla başı derde giren şirkete bir darbe de İngiltere'den geldi.

Yeni ürününü İngiltere'de geçen ay büyük bir reklam kampanyasıyla piyasaya süren Coca-Cola firmasının Dasani adlı şişe suyunu piyasadan çekmeye karar verdiği bildirildi. Piyasaya çıkarıldığı sırada da "saf" olduğu iddiaları yüzünden tartışmalara yol açan ve bir kesimin Coca-Cola'nın Güneydoğu Londra'daki Sidcup semtinde akan musluk suyunun şişelendiği yolundaki suçlamalarına neden olan Dasani suyu hakkında soruşturma başlatan İngiltere Gıda Standartları Ajansı, suyun içeriğini dikkatli incelemeye tabi tuttu.

İncelenen su örneğinde İngiltere'deki musluk suyundan bile yüksek oranda Bromat maddesi bulunduğuna işaret eden ajans yetkilileri, bu durumu bildirdikleri Coca-Cola'dan, ürünü derhal piyasadan çekecekleri yanıtını aldıklarını ifade etti. Bromat maddesinin kanser riskini artırdığını da belirten yetkililer, bu maddenin çok kısa süre içinde tehlike yaratmayacağını belirterek, piyasada kaldığı bir ay boyunca Dasani tüketenleri rahatlatmaya çalıştı.

Turkuaz da tutmadı

Türkiye'de Turkuaz markasıyla satış yapan Coca-Cola Japonya'da Perfect Water, Şili'de Nordic Mist ve Avrupa'da Bonaqua, Meksika'da Ciel markası ile şişe suyu pazarında bulunuyor. Şirketin ürünlerinin Türkiye'deki üretim ve satışını eski TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın sahibi olduğu Anadolu Grubu yapıyor.

Turkuaz şişe suyu diğer şişe sularından farklı bir yönü bulunuyor. Diğer şişe sularının aksine Turkuaz kendisini 'maden suyu' olarak değil 'Sofra içeceği' olarak tanımlıyor. Çünkü Turkuaz suları madenlerden doldurulmuyor. Bu nedenle tüketicilerden eleştiriler alan ve piyasada tutmayan Turkuaz suyunun zamanla Coca-Cola'nın promosyon malzemesi haline dönüştüğü belirtiliyor.